Ako účinne chladiť čiastočne otvorené priestory a terasy

Pri potrebe klimatizovania uzavretých priestorov ako sú byty, kancelárie alebo reštaurácie je voľba klimatizačnej jednotky väčšinou jasná. V týchto prípadoch sa používa klasická kompresorová split klimatizácia ktorá je pre toto použitie ideálna.

Problém nastáva keď klimatizovaný priestor nie je úplne uzavretý. Stačí keď sú neustále otvorené dvere, okná poprípade je priestor z niektorej strany úplne otvorený.   V tomto prípade je klasická klimatizácia neefektívna lebo studený vzduch rýchlo uniká a nahrádza ho teplý vzduch. Pritom neúmerne stúpajú náklady na elektrickú energiu.

Pre takéto prípady je ideálne použiť adiabatické chladiče. Vzduch je hnaní pomocou ventilátora cez odparovací panel, na ktorom sa odparuje voda a ochladzuje vzduch. Ochladení vzduch je privádzaný do chladeného priestoru a následne vytláča teplý vzduch.

Tieto chladiče majú hneď niekoľko výhod.

  • Jednoduchá inštalácia
  • Nízke prevádzkové náklady
  • Šetrné k životnému prostrediu (neobsahujú skleníkové plyny)
  • Vhodné najmä do väčších priestorov alebo do otvorených priestorov

Pre reštaurácie, bary, ale aj dielne a autoservisy sú výbornou voľbou mobilné adiabatické chladiče ktoré nevyžadujú inštaláciu a po sezóne ich ľahko odložíte do skladu. Kompletný sortiment adiabatických chladičov nájdete TU.

Adiabatické chladiče je možné použiť aj na schladenie letných terás. Okrem toho je na chladenie terás možné použiť aj vodnú hmlu. Tu treba ale rozlišovať lacné modeli rozprašovačov ktoré kúpite za pár desiatok eur a profesionálnou vodnou hmlou. Pri lacných modeloch, ktoré sa spravidla napájajú len na klasickú záhradnú hadicu (tlak  2 – 4 bary) sa tvoria veľké kvapky a preto je značne vyššia spotreba vody a všetko v okolí je premočené vodou.

Pri profesionálnej vodnej hmle je použité vysokotlakové čerpadlo s tlakom 60 až 100 barov k čomu je prispôsobená aj veľkosť otvorov trysiek ktoré sú rádovo v mikrometroch. Vďaka tomu vznikajú drobné kvapôčky vody ktoré sa vo vzduchu rýchlo odparujú a tým ochladzujú okolitý vzduch. Keďže väčšina vody sa odparí ešte pred tým ako stihne dopadnúť na okolitý povrch nedochádza k premočeniu okolia.